Grafikte Sınırları Zorlamak: The Matrix Awakens Unreal Engine 5

matrixunreal

Aslında bu yazımızda günümüz oyunların belli bir grafik çizgisine takılıp kalmasından bahsetmek istiyorum. Bir oyun geliştiricisi olarak yorumlama tarzım biraz teknik olabilir.

Matrix serisinin yeni filmi büyük bir heyecanla karşılandı, ama bu heyecan film gösterime girmeden önce o kadar allandı ve pullandı ki beklentiler zirveye ulaştı, sıkıntı olan konu ise bu zirveye ulaşan beklentiyi memnun etmek ne yaparsanız yapın memnun edemezsiniz, bu sebeple filmden keyif almak için ben hiç bir Matrix haberine tıklamadım okumadım. Neyse konumuz Matrix’in yeni filmi değil.

Geçtiğimiz günlerde bir Film için hazırlanmış bir teknoloji demosu Playstation 5 ve Xbox X/S için yayınlandı. Oyun teknolojisindeki yeniliği ve Unreal Engine 5’in(beta) gücünü ve gelecek nesil oyunların ne tarzda şekilleneceği hakkında az çok bilgi sahibi olabildik. Bu teknoloji demosunda kullanılan bir çok yeni teknoloji var bunlardan ilki Nanite. Bu teknoloji bir oyun haritasındaki 3D modellerin polygon sayısını düşünmeden oyun sahnesine eklenmesine yarıyor ve bu modeller Global illumination ile gerçek zamanlı ışıklandırma uygulanarak günümüz gerçekçi oyun anlayışının çıtasına yükseltiyor.

Oyunlardaki ışıklandırma, kalite için öncelik seviyesindedir. Aşağıdaki görselden bir örnek görebilir ve fikir edinebilirsiniz.

Shedding Light on Global Illumination Techniques - Graphics, Gaming, and VR  blog - Arm Community blogs - Arm Community
global illumination örnek 1
7 Tips For Better Lighting in Unity | by 80Level | Medium
Üstteki görsel global illumination açık, alttakinde kapalı

Bu görselde dikkat etmeniz gereken, global illuminationun ışığın bir objeye sekmesi ve o objenin ortama yaydığı ışık sekmesi olarak nitelendirilebilir.

Bu şu anlama geliyor, sahnede 50 objeye vuran ışık bir diğer objenin rengine , yayılma ve ışık sekme görsellerine direk müdahale ederek gerçeğe yakın bir deneyim elde ediyor.

Bunu şöyle test edebilirsiniz. Elinize bir fener alın ve yerdeki parkenize çapraz bir şekilde tutun. Seken ışığın vurduğu alanda ışığın renginin beyaz değil parkenin renginin az biraz yansıyıp vurduğu göreceksiniz. İşte bu gerçek dünyada renklerin az değişimine ve bir birine uygun görünmesini sağlayan teknolojidir.

Bir diğer değinmek istediğim konu ise global illuminationa gerçekçiliğine yardım ettiği yansıma ve ortama etkisi diyebiliriz. Günümüzde pek çok insan bu teknolojiyi RTX olarak bilsede aslında bu yöntem eskiden beri kullanılıyordu. Tek fark artık saniyede işlenen kare oranı kadar(FPS) bu işlemin gerçek yansıma olarak işlenmesi ve modellerin materiellerine olan direk etkisi.

Intermediate Lighting & Rendering - Unity Learn
Bu görselde yansımanın görsel kaliteye etkisini görebiliyoruz.

Soldaki görselde ise gerçek zamanlı yansıyan bir objenin diğer objelere olan etkisini görebiliyoruz.

Peki konu Matrix’in neresinde diye soracak olursanız. Matrix limitsiz bir şekilde PS5’de bile 20 FPS lere düşen bir sınırları zorlayan son üretim bir tüm yenilikçi teknolojilerin kullanıldığı bir demodur. Günümüz oyunlar PC, PS5 ve XBOX için ortak olarak üretildiği için kullanılan teknolojinin limitleri olmaktadır ve her platformda sorunsuz oynanması gerektiği için hedef donanım için geliştirilerek kalitesi düşürülmektedir.

Matrix de ise bu yol izlenmemiş limitsiz bir şekilde geliştirilmiştir.