Elden Ring Nasıl Başarılı Oldu, Oyunu Başarılı Kılan Etkenler

vrveinteraktif

Kim derdiki bir Souls oyunu günümüz Casual oyuncu kitle oranının yüksek olduğu bir dönemde başarılı olacak.

Elden Ring, Souls serisiyle tanınan ünlü geliştirici FromSoftware ile Game of Thrones’un arkasındaki hikaye anlatıcısı George RR Martin arasındaki bir işbirliğidir. Aralık 2019’daki gizemli bir fragmandan sonra, bu iki devin sonunda nasıl bir araya geleceği hakkında daha fazla bilgi edinmek için sabırsızlanıyorduk. Bu oyunla ilgili tüm ayrıntıları ve oyunun nereye doğru ilerleyebileceğini incelerken bizi izlemeye devam edin.

Evet, 1990 ve 2000’lerin sonu oyun furyasında zor ve keşfe dayalı oyun mekaniğini günümüze cesurca uyarlayan Souls türünün son oyunu Elden Ring’in başarı öyküsünün altında aslında tam anlamıyla özlem yatıyor. Ben ve benim gibi eski oyunlardan daha çok keyif alan, bir tıkla duvarların arkasını gördüğümüz iyice kolaylaştırılmış oyunlardan bıkan birisi olarak bu oyun bana ilaç gibi geldi. Bu benim özgün yorumum, ama nereye baksam bu yorumumun oyunun başarılı olmasının sebebi olarak belirtiliyor.

Oyun oynayan kitle PS3 ve Xbox 360 döneminde oyunların iyice basitleştirilmiş haliyle karşılaştı ve bu furya bu döneme kadar sürdü. Oyunlarda ne güzem, ne keşfetme duygusu kaldı. Keşf edeceğiniz bir objenin yerini direk gösterilmesi oyuncuya “keşf ettim, bu neki” gibi bir söylemler hissettiremez. Gerçekten gizemli ve şans eseri bulmuş olduğunuz bir obje size tam olarak bunu hissettirir. Yerde 50 TL bulmuş gibi 🙂 Gerçekten böyle mekaniğe sahip olan oyunları özlemişiz.

Sözüm o ki, oyun mecrasında yer alan bilindik isimler dahi oyunun “Zor” ve keşife dayalı olmasından dolayı başarılı olduğunu söylüyor. Şuan itibari ile oyun sadece PC platformunda tam 16 milyon kopya satmayı başarmış üstelik oyunun ilk günden kötü yollara düşmesi rağmen.

Geçen reddit’de dolaşırken şöyle bir görsele denk geldim;

elden ring ubisoft ui

Şimdi birde bu oyunun böyle mekaniklere sahip olarak çıktığını düşünelim.

Oyunda genel itibariyle sürdürülebilir bir senaryo ve hikaye anlatımı yok, oyun keşif ve boss kesmeye dayalı bir oyun. Seviye sistemi düşman kestikçe değil, kestiğiniz düşmanların ödüllerini biriktirerek ve kaybetmeyerek artıyor.

Oyundaki her keşfedilebilir nokta her mağara ve mekanik haritada gözükse “orada ne var” diye söylenip, oraya gider ve iteminizi alıp yolunuza devam ederdiniz ve bu size normal bir işlem gibi gelir hatta artık zamanla söylenebilir, uğraşmak bile istemeyebilirdiniz.